Haber

12 yılda bir ilk: İran Cumhurbaşkanı’nın Genel Sekreteri Şam’da Esad ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere başkent Şam’a gitti. Cumhurbaşkanı’nın ziyareti, Suriye iç savaşının patlak verdiği 2011 yılından bu yana İran’dan Suriye’ye cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret.

Suriye devlet haber ajansı SANA’ya göre, Şef, siyasi ve ekonomi bakanlığından bir heyet eşliğinde iki günlük resmi bir ziyaret için Şam Uluslararası Havalimanı’na geldi.

Esad: SURİYE-İRAN İLİŞKİLERİ İSTİKRARLI VE GÜÇLÜ OLDU

Suriye Devlet Başkanı Esad, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi resmi karşılama töreninde kabul etti. İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından Esad ve İbrahim Reis, iki resmi heyet üyeleriyle el sıkıştı. Ardından Esad ile lideri arasındaki resmi görüşmeler iki ülke heyetleri eşliğinde başladı.

Görüşmede konuşan Esad, “Suriye-İran ilişkileri, onları şekillendiren içerik, deneyim ve vizyon açısından zengin ve Ortadoğu’yu vuran şiddetli siyasi ve güvenlik fırtınalarına rağmen zor zamanlarda bile istikrarlı ve sağlam bir ilişki olduğu için. Doğu.”

BAŞKAN – BÜYÜK ZORLUKLARDAN GEÇİYORSUNUZ

Görüşmelerde açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Reisi, “Suriye hükümeti ve halkı büyük zorluklardan geçti ve bugün size yönelik tehdit ve yaptırımlara rağmen tüm bu sorunları aşarak zafere ulaştığınızı söyleyebiliriz.”

SANA’nın paylaştığı bilgilere göre Esad ve lideri, Şam’da yaptıkları görüşmede çeşitli alanlardaki ikili çıkarları ve bunları geliştirme yollarını ele alırken, ayrıca Ortadoğu’daki gelişmeleri, küresel değişimlerin bölgedeki yansımalarını ve değerlendirmelerini ele aldı. Bu değişikliklerin iki ülkenin ve bölge halklarının yararına olması. Tartışıldı.

“ZİYARET BİZİM BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRECEKTİR”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin heyetinde, Yollar ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bazarbas, Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, Petrol Bakanı Cevat Oci, İletişim Bakanı İsa Zari Bur, Cumhurbaşkanlığı Ofisinden Gulam Hussein Ismaili, Abbas Kalro, İslami Temyiz Kurulu temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi. Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Jamshidi vardı.

Ziyaret öncesinde el-Mayadin kanalına konuşan Cumhurbaşkanı, ziyaretinin Suriye ve diğer müttefiklerle bağları “güçlendirip geliştireceğini” söyledi.

Ne oldu?

Reuters’e konuşan Suriye hükümetine yakın üst düzey bir yerel kaynak, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 28 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret edeceğini ve Suriye iç savaşının başladığı 2011’den bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacağını duyurdu.

Suriyeli kaynak, bu ziyarete Suudi Arabistan ile İran’ın son dönemde yakınlaşmasının ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon politikasının yumuşamasının neden olduğunu belirtti.

Hükümete yakın Suriye gazetesi El Vatan konuyla ilgili haberinde, Cumhurbaşkanı’nın Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve özellikle ekonomik işbirliği yönünde bir dizi anlaşmaya imza atılacağını yazdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu