Yaşam

27’nci Gezici Festival’in Dünya Sineması seçkisinde ödüllü filmler izleyiciyle buluşacak

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27’nci Gezici Şenlik, 2-14 Aralık tarihleri ortasında düzenlenecek. Şenliğin Dünya Sineması kısmıyla Berlin, Cannes, San Sebastian, Tribeca üzere şenliklerde mükafatlar almış, Güney Kore’den Polonya’ya, İspanya’dan Urugay’a, Şili’den Bolivya’ya farklı ülkelerden sinemalar 2-8 Aralık’ta Ankara’da, 9-11 Aralık’ta Sinop’ta ve 12-14 Aralık’ta Kastamonu’da beyazperdede olacak.

HANGİ SİNEMALAR YER ALACAK?

Cannes Sinema Festivali’nde En Âlâ Direktör Ödülü’nü alan ve Kore’nin Oscar adayı olarak açıklanan Park Chan-wook’un sinemalarından Ayrılma Kararı / Decision To Leave, gizemli bir cinayeti araştırırken, şüphelendiği şahıstan etkilenmeye başlayan bir dedektifin kıssasını anlatıyor.

San Sebastian Sinema Festivali’nden En Yeterli Avrupa Sinema İzleyici Mükafatı, Tokyo Sinema Festivali’nden Büyük Ödül ve En Yeterli Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Rodrigo Sorogoyen imzalı Canavarlar / The Beasts; bir çiftin tabiatla iç içe yaşama hayaliyle göç ettikleri köyde, mahallî halkla yaşadıkları çatışmayı husus alıyor.

Anna Jadowska’nın gerçek bir olaydan esinlenen Çatıdaki Bayan / Woman On The Roof’da Polonyalı oyuncu Dorota Pomykala, sıradan bir günde mutfak bıçağıyla banka soymaya çalışan altmış yaşındaki bir bayanın portresini izleyiciye sunuyor. Pomykala, bu performansıyla Tribeca ve Gyndia Sinema şenliklerinde En Âlâ Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Sophie Linnenbaum’un, Münih Sinema Festivali’nde En Düzgün Direktör seçilerek Alman Sineması Yeni Yetenek Ödülü’nü aldığı sineması Figüranlar / The Ordinaries kolay bir yardımcı oyuncu olan Paula’nın başrol için verdiği savaşı anlatırken distopik bir sınıflı toplum alegorisi inşa ediyor.

1973’te Pinochet liderliğindeki askeri darbenin akabinde sürgüne gitmek zorunda kalan Patricio Guzmán, 2019-2021 Şili protestolarına tanıklık etmek için ülkesine döndü. Direktörün protestoları aktaran belgeseli Hayali Ülkem / My Imaginary Country kısmın dikkat çeken üretimlerinden. Sinema, Kudüs Sinema Festivali’nden En Âlâ Belgesel Mükafatı ile döndü.

Jake Paltrow imzalı Haziran, Sıfır Günü / June Zero, soykırım faillerinden Adolf Eichmann’ın yargılandığı davayı üç farklı karakterin gözünden ele alıyor. Sinemanın olay örgüsü Eichmann’ın yargılanma sürecini ve idamını husus alıyor.

Akademi Ödülleri’nde En Yeterli Milletlerarası Sinema kısmında İrlanda’nın adayı olan Sessiz Kız / The Quiet Girl, İrlandaca çekilen sinemalar ortasında tüm vakitlerin en yüksek gişe geliri elde eden imali. Kalabalık ve fakir bir ailenin çocuğu olan Cáit’nin yaz tatilini geçirmek için gönderildiği uzak akraba bir çift ile kurduğu derin bağları anlatan Colm Bairéad imzalı sinema, Berlin Sinema Şenliği Generation Kplus En Düzgün Sinema ve Çocuk Heyeti Mansiyon Mükafatları de dahil pek çok mükafata bedel görüldü.

Lukas Dhont’un 13 yaşındaki Léo ile Rémi’nin birlikte geçirdikleri uzun yaz tatilinin akabinde okula geri dönmeleri ve akranlarının zorbalıkları karşısında ortalarına giren uzaklık ile birlikte trajik bir sona ilerleyen öykülerini anlattığı, arkadaşlık ve sorumluluk üzerine dokunaklı sineması Yakın / Close Cannes Sinema Festivali’nden Heyet Büyük Ödülü’nü kazandı.

Martín Boulocq’un Tribeca Sinema Festivali’nde En Uygun Senaryo ve Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde En Âlâ Sinema Ödülü’nü kazanan sineması Ziyaretçi / The Visitor, Bolivya’nın orta kesitindeki Cochabamba kentinde geçiyor. Sinema, sınıf, aile alakaları ve Protestanlığın Latin Amerika’da giderek güçlenen tesiri üzerine düşündürürken dinin süregelen sömürgecilik mirasını ve Bolivya toplumunu yönlendiren yeni ideolojik bağımlılığı da ele alıyor.

FESTİVAL MEKÂNLARI

Festivalin Ankara gösterimleri 2–8 Aralık tarihleri ortasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Sinop gösterimleri 9-11 Aralık tarihleri ortasında Halk Eğitim Merkezi’nde, Kastamonu gösterimleri ise 12-14 Aralık tarihleri ortasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Bağlantı Fakültesi Medya ve Bağlantı Topluluğu’nun mesken sahipliğinde gerçekleşecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu