Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ürdünlü ve Mısırlı mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısı düzenledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ürdün’de Arap dışişleri bakanlarıyla görüşmesinin ardından Ürdünlü ve Mısırlı mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısı düzenledi. Blinken Gazze Şeridi’nde “insani duraklama” çağrısını yinelerken, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi İsrail’in saldırılarına ilişkin “Bunun meşru müdafaa olduğunu kabul etmiyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Ürdün’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ve Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Blinken, Washington’un sivilleri korumak ve yabancı uyrukluların bölgeyi terk etmesine izin vermek için “insani bir duraklama” çağrısını yineledi. Blinken, görüşmelerin içeriğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sürdürülebilir yardım dağıtımını hızlandırmanın yollarını konuştuk.”

Blinken, Ortadoğu’daki ülkelerin çatışmaların bölgenin geri kalanına yayılmasını önlemede önemli rol oynadığını belirterek, Gazze Şeridi’ndeki rehinelerin serbest bırakılması konusunda Katar ile müzakerelerin devam ettiğini söyledi. Refah Sınır Kapısı’ndan haftalar önce sadece 20 yardım TIR’ının geçtiğini belirten Blinken, şu anda bu sayının 100’e çıktığını ancak bunun hala yeterli olmadığını ifade etti.

“Bütün bölge nefret denizine batıyor.”

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi konuşmasında İsrail’in Gazze Şeridi’nde savaş suçu işlediğini belirterek, bunun uluslararası hukukun üstünde olmaması gerektiğini söyledi. Gazze Şeridi’ndeki savaşın devam etmesine izin verilemeyeceğini vurgulayan Safadi, “Bütün bölge, gelecek nesilleri belirleyecek bir nefret denizine batıyor.”

Bu nefretin kendini göstermeye başladığını söyleyen Safadi, “Bu karşı çıkmamız gereken bir durum. Bu savaş dinler arası bir savaş değil. Müslümanlarla Yahudiler arasındaki bir savaş değil. Bu çılgınlığı durdurmalıyız.”

“Meşru müdafaa olduğunu kabul etmiyoruz”

ABD’nin “İsrail’in hukuki savunma hakkını destekliyoruz” açıklamasına atıfta bulunan Safadi, “Bunun hukuki savunma olduğunu kabul etmiyoruz” diyerek derhal ateşkes davetinde bulundu.

İsrail’in saldırılarının hiçbir gerekçeyle haklı gösterilemeyeceğini vurgulayan Safadi, bu söylemlerin bölgeye barış getirmeyeceğini kaydetti. Safadi, Blinken’in savaşın sonlandırılması çabalarında değerli bir rol oynadığını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükür, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki bariz savaş eylemleri nedeniyle Mısır’ın uluslararası soruşturma talebinde bulunduğunu açıkladı. -AMMAN

habercungus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu