Haber

ABD, Ukrayna’ya 1 Milyar Dolarlık Yardım Paketini Açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna ziyareti sırasında bu ülkeye 1 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi açıklamış, son haftalarda Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik akınının ilerlediğini bildirmişti.

Blinken “şaşırarak” gittiği Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, Başbakan Denis Shmygal ve Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştü.

Zelenskiy ve Shmigal ile görüşmeleri öncesinde basına konuşan Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin devam edeceğini vurguladı.

Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik saldırısında son haftalarda gerçek ilerleme kaydedildi”

Zelenskiy’in cephedeki deneyimlerini birinci elden dinlediğini belirten Blinken, “Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik saldırısında son haftalarda gerçek bir ilerleme kaydedildi.” söz konusu.

Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıklarken, “Son haftalarda devam eden karşı saldırı ivme kazandı. Ukrayna’ya vereceğimiz yeni yardımla bu ivme daha da hızlanacak.” terimini kullandı.

Söz konusu yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya 175 milyon dolarlık savunma yardımı verilecek. Bu yardım, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) füzelerini, Cirit zırh delici füze sistemlerini, tanksavar sistemlerini ve Abrams tankları için uranyum tankı mühimmatlarını içeriyor.

Ayrıca yeni açıklanan paketin 300 milyon dolarlık kısmı, sistemin Rusya’dan alınan bölgelere kurulması için kolluk kuvvetlerine takviyeleri de içeriyor.

Paketin 100 milyon doları “dış askeri finansman”, 206 milyon doları ise insani yardım olarak verilecek. Geri kalanı Ukrayna’nın uzun vadeli ihtiyaçları için inşa edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu