Ekonomi

Almanya’da nükleer enerji üretimi sona erdi

Almanya, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yol açtığı enerji krizi nedeniyle daha önce ertelediği son üç nükleer santralini kapatma kararını hayata geçirecek. Böylece Avrupa’nın en büyük ekonomisinde nükleer enerji üretimi sona ermiş olacak.

Bavyera’daki Isar 2, Baden-Württemberg’deki Neckarwestheim 2 ve ülkenin kuzeybatısındaki Emsland nükleer santrali geçen yıl ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 6’sını karşıladı.

Ülkedeki nükleer açığın yenilenebilir enerji ile doldurulması bekleniyor.

Alman iş dünyasından nükleer sonrası “enerji darboğazı” uyarısı

Alman iş dünyası, nükleer santralin kapanması nedeniyle elektrik arzında yaşanan darboğazlar konusunda hükümeti uyardı.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği lideri Peter Adrian, Alman hükümetinin nükleerden aşamalı olarak vazgeçme planını eleştirdi.

Enerji arz güvenliği ve yüksek fiyatlar açısından sorunlar yaşanabileceğini ifade eden Adrian, “Doğal gaz fiyatlarındaki düşüşe rağmen Almanya’daki çoğu şirket için enerji maliyetleri yüksek olmaya devam ediyor. Aynı zamanda güvenlikten kaynaklanan riskler de yüksek. tedarik devam ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu risklerin sadece önümüzdeki kış ayları için değil uzun vadede de devam ettiğini belirten Adrian, şöyle devam etti:

“Enerji arzını genişletmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeliyiz. Almanya mevcut tüm enerji kaynaklarına bağımlı. Önümüzdeki aylarda arz darboğazlarını ve enerji fiyatlarında bir başka büyük artışı önlemenin veya en azından azaltmanın tek yolu bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu