Ekonomi

Bafra Ovası’nda Karnabahar Hasadı Yaklaşıyor

Samsun’un Bafra Ovası’nda kış sebzeleri hasat için gün sayıyor. Ovada 17 bin 500 dekar alanda karnabahar ekimi yapan üreticiler, 70 bin ton civarında ürün elde etmeyi bekliyor.

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Adem Aşçı, bu yıl verimli bir dönem beklediklerini ve sebzelerin para kazandıracağını umduklarını söyledi. Şu anda herhangi bir hastalığın bulunmadığını belirten Adem Aşçı, “Şu anda Bafra’da 17 bin 500 dekar alanda karnabahar ekimi yapılıyor. Beklentimiz 70 bin ton civarında karnabahar hasadı yapılması. Bu yıl para kazanacağım.”

Renkli karnabahar ve ihracat

Sebze üretiminin çok zahmetli bir iş olduğunu anlatan Aşçı, “Karnabaharın fiyatı çeşide göre değişiyor. Geçen yıl erkenci olanlar para kazanmıyordu. Hangisinin para kazandığı belli değil. Erkenci olanlar ekilirse” dedi. az para kazandırır, çok erken ekilirse para kazandırmaz, kış sert geçerse kışın ortasında bile.” Mahsuller para kazanabilir. Çeşit çok olmasa bile karlı olabiliyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün desteğiyle 100 dekar alana renkli karnabahar ekimi yapıldı. Birlik olarak 30 dönümlük alana çeşitli renklerde karnabaharlar diktik. Bu yıl renkli karnabaharı da deneyeceğiz. İhracat için bizimle iletişime geçin. “Geçtiler. Satışa yönelik bir pazar oluşturduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

“Ürünün para kazandırmasını istiyoruz”

Geçen sene karnabaharın tarlada kalmadığını ancak bu sene para kazanmayı umduklarını belirten Aşçı, “Geçen seneki karnabahar tarlada kalmadı. Ucuz olmasına rağmen satıldı. Hibrit lahana piyasada kaldı” Tarla satılamadı.Çiftçilerin emeği oldukça ağırlaştı.Ürünün para kazanmasını istiyoruz.Pazarın düzgün oluşması gerekiyor.Erkencilerden çok azı çıktı şu anda.Karnabahar şu anda 20 TL’ye satılıyor. Fiyatların bu seviyede kalacağını umuyoruz. Geçen yıl 5 TL’den 15 TL’ye satış vardı. Bu yıl fiyatlar 15 TL’nin üzerinde, 20 TL civarı olur diye umuyorum. “Umutluyuz ki ortadan kalkar. Bu yıl karnabahar fiyatının 15 TL’nin altına düşmemesi gerekiyor. Şu anda bitkilerde herhangi bir hastalık yok. Yoğun yağış nedeniyle bazı bölgelerde mahsuller kesiliyor. Çok yağışlı bir dönem geçirirsek verim düşebilir. Bu dönemde yağış ve hastalık açısından herhangi bir sıkıntımız yok.” şeklinde konuştu.

Bafra Ovası’nda karnabaharın yanı sıra pırasa, beyaz lahana gibi birçok kışlık ürün de hasat için gün sayıyor. -SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu