Haber

Belgesel: Çin’den İznik’e Bin Yıllık Tutku: Mavi-Beyaz Çiniler

Belgesel: Çin’den İznik’e binlerce yıllık bir tutku: Mavi-Beyaz Seramik

(Türkçe altyazılı)

Çin’in doğusundaki Jiangxi eyaletinin dağlık bölgesinde küçük bir şehir olan Jingdezhen, 1.700 yıllık seramik üretimi geçmişiyle Çin’in porselen başkenti olarak biliniyor.

Gelenekleri olduğu kadar değişime de ev sahipliği yapan bu şehir, hem doğudan hem de batıdan insanları kendine çekiyor.

Çinli porselen sanatçısı Gan Chunming, 30 yıl önce okumak için Jingdezhen’e geldi. Daha sonra burada kök salan Gan, seramik üretimi ile uğraşmaya başladı.

(Çince) Gan Chunming, porselen sanatçısı

“Kil, kendine has karakteri ve kişiliği olan doğal bir elementtir. Yangtze Nehri’nin suları, birçok çömlekçi neslini beslemiştir ve bu nesil çömlekçiler, bu kültürü ve mirası miras almıştır.”

Çince’de qinghuaci olarak bilinen mavi-beyaz porselen, Jingdezhen’in imza tasarımıdır.

Mavi desenli narin beyaz porselen, “yeşim taşı kadar beyaz, ayna kadar parlak, kağıt kadar ince ve zil kadar net ses” olarak tanımlanmıştır.

(Çince) Zhang Jingjing, Jingdezhen Seramik Üniversitesi Uluslararası Fakültesi Dekanı

“O zamanlar mavi-beyaz porselen dünya ticaretinde ve kültür alışverişinde vazgeçilmez ve değerli bir rol oynuyordu. Bu porselen Çin’de en beğenilen porselendi. Çin seramiğinin tarihsel konumu bizi gururlandırıyor ama bunu da düşünmek gerekiyor. Çin seramik sektörünün bugün nasıl gelişeceğini düşünmeliyiz” dedi.

(Çince) Zhang Jingjing, Jingdezhen Seramik Üniversitesi Uluslararası Fakültesi Dekanı

“2019 yılında Türkiye’ye gittim ve Anadolu Üniversitesi’nde seramik kampına katıldım. Eskişehir ve diğer ziyaret ettiğimiz şehirlerde seramiğin çevre ile bütünleştiği birçok örnek vardı.”

Türkiye, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan bir ülkedir.

Bursa’nın göl kenarındaki ilçesi İznik, “Türkiye’nin Jingdezhen’i”dir.

Burada üretilen seramikler dünyada İznik çinisi olarak bilinmektedir.

(Türkçe) Adilcan Güven, Seramik sanatçısı

“İznik çinileri 15. yüzyılda ortaya çıkıyor. Ondan önce Doğu’dan gelen bütün elçiler, büyükelçiler ve yüksek rütbeli kişiler, İmparatorluk Sarayı’na Çin porseleni hediye ediyorlardı.

Çin porseleni, Osmanlılar tarafından oldukça değerlidir, günlük yaşamlarında hem kullanılır hem de sergilenir.

Daha sonra bu porselenlerden daha fazlasını elde etmek isteyen sarayın talebi, İran’dan dönemin İznik ustaları tarafından kobalt oksit veya lacivert denilen bir bileşenin ithal edilmesiyle karşılanmıştır.”

Antik çağlardan beri ticaret ve kültür ayrılmaz bir bütün olmuştur.

İpek Yolu sayesinde artan İran kobalt ithalatı, Çin porseleni yapımıyla birleşince mavi-beyaz çarpıcı bir porselen ortaya çıktı.

(Türkçe olarak) İznik Belediye Başkan Yardımcısı Zeliha Pest

“İznik tarihi süreç içerisinde İpek Yolu üzerinde bir bölgede yer almaktadır.

Osmanlı Sarayı’nın kendi topraklarında çini yapmasını istemesi üzerine, coğrafi olarak İstanbul’a yakın bir ilçe olan İznik’te de benzer üretimler yapılmaya başlandı.

Yani tarihte Çin ile kültürel bir bağımız var.

2017 yılında Çin’in Jingdezhen şehri ile kardeş şehir protokolü imzalandı. Kasım 2021’de bu protokolü online olarak yeniledik. Kültürel etkileşimlerimiz bugün de devam ediyor.”

Dostluklar kurmak, kültür alışverişini artırmak ve medeniyetler anlayışını teşvik etmek.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin Çin’deki ve dünyadaki seramik severler için daha birçok sürprizi olacak.

(Çince) Zhang Jingjing, Jingdezhen Seramik Üniversitesi Uluslararası Fakültesi Dekanı

“Çin, porselenin veya çininin doğum yeridir. Seramik kültürü, küresel olarak bağlantı kurmanın harika bir yoludur. İşlerimizle birbirimize bağlanırız. Siz kendi işinizi kullanın, ben de benimkini. Her birimiz bir hikaye anlatıyoruz. farklı kültürel simgeler.Hoşluk kendini gösterirse.Çeşitlilik ve bütünlük kurarak onu temsil edebilirse dünya uyum ve birlik içinde yaşama nimetine kavuşur.Çeşitlilik barındırdığı için seramik renklidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu