Haber

Beştepe’de EYT ve asgari ücret toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir toplantı gerçekleştirecek.

Beştepe’deki tepede Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve taban fiyatla ilgili gelişmeler masaya yatırılacak.

Yarın itibariyle başlayacak taban fiyat maratonu öncesi dikkat çeken toplantı saat 18.15’te gerçekleştirilecek..

ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI YARIN

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ilk toplantısını yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Türk- İş ve TİSK ile birlikte gerçekleşecek üç toplantının ardından süreç resmen başlayacak.

Asgari ücret halen net 5 bin 500 TL düzeyinde bulunuyor. 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni fiyat Taban Fiyat Tespit Kurulu’nun çalışmaları sonucunda netleşecek.

Zamla ilgili çeşitli argümanlar ortaya atılırken Bakan Alım, “Yüzde 50 zam olur mu?” sorusuna “Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım” demişti.

EYT ARALIKTA AÇIKLANACAK

Bir öteki değerli düzenleme de EYT ile ilgili. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiren düzenlemede son basamağa gelindi. Düzenlemeyle bayanlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık müddetini ve 5 bin prim gününü tamamlayanların emekli edilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelki günkü kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” demişti.

Aralık ayında duyurulması beklenen EYT düzenlemesinden birinci etapta yaklaşık 1,5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu