Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında düştü

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,48 düşüşle 8.196,41 puana geriledi.

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 39,73 puan azalarak saat 13:00 itibarıyla 8.196,41 seviyesinde gerçekleşti. Toplam işlem hacmi 75,6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Günün ilk yarısında 8.298,54 puanla rekor seviyeye ulaşan BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 8.200 puanın altında dengelendi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,38 oranında değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,78 kayıp yaşadı. Şube endekslerinin ortasında en çok kazandıran bankacılık olurken, en çok kaybeden ise yüzde 1,85 ile ticaret oldu.

Analistler, ABD’de artan hazine bonosu getirilerinin yanı sıra Rusya ve Suudi Arabistan’ın gönüllü petrol üretimi ve ihracat kesintilerini yıl sonuna kadar uzattıklarını açıklamasıyla küresel piyasalarda olumsuz bir seyir izlendiğini belirtti. Yatırımcıların ilgi odağı olacağını söyledi.

Dün büyük petrol üreticilerinin arz kısıtlamalarıyla ivme kazanan petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyona ilişkin endişeleri yeniden artırdığını kaydeden analistler, bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikaları üzerinde önümüzdeki dönemde baskı oluşturabileceğini kaydetti. Önümüzdeki dönemde para piyasaları.

Analistler, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de açıklayacağı OVP’nin yatırımcıların ilgi odağında olduğunu ve açıklamaların piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Erdoğan, dün yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, “Enflasyona diz çöktüreceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Analistler, bugün ülkede veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD’nin dış ticaret açığı, hizmetler ve bileşik PMI verilerinin yanı sıra Fed’in Bej Kitap’ının da takip edileceğini belirtti. Ayakta durduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu