Ekonomi

DJT hisseleri, hissedar değerini potansiyel olarak düşüren SEC duyurusunun ardından düştü

Trump Media & Technology Group (DJT) hisseleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) mevcut hissedarların öz sermayesinin değerinde düşüşe yol açabilecek bir düzenleyici başvuruya onay vermesinin ardından Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %6’lık bir düşüş yaşadı.

Salı günü verilen onay, şirketin varant olarak bilinen finansal türevlerine sahip olan yatırımcıların bunları hisselerle değiştirmesine izin veriyor ve bu da mevcut hissedarların sahiplik oranını azaltabilir.

CEO Devin Nunes, S-1 belgesinin onaylanmasıyla birlikte şirketin hizmetlerini televizyon yayıncılığını da kapsayacak şekilde genişletmeyi ve diğer şirketlerle birleşme ya da satın alma sürecine girmeyi planladığını açıkladı.

Bu varantların faaliyete geçmesi Trump Media’nın mali tablolarına 247 milyon dolara kadar bir ekleme yapılmasına neden olabilir, ancak aynı zamanda alım satım için mevcut toplam hisse sayısını da artırabilir ve bu da satış faaliyetlerinin artmasına neden olabilir.

Varantların fiyatı mesai sonrası işlemlerde %32 düşerek her biri 14 dolara geriledi. Bu finansal araçlar genellikle özel amaçlı satın alma şirketlerini (SPAC) içeren işlemlerde, yatırımcılara fayda sağlamak için ancak mevcut hissedarların öz sermayesini azaltmak pahasına kullanılır.

Yaklaşık 3 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen yaklaşık 115 milyon hisse ile ana hissedar olan eski Başkan Trump ve diğer kilit yatırımcılar, şirket yönetim kurulunun feragat etme veya kısaltma seçeneğine sahip olduğu belirli bir süre boyunca hisse satmamaya yönelik bir sözleşme anlaşması nedeniyle şu anda Eylül ayına kadar hisselerini satamıyorlar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

dulkadirogluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu