Haber

Doğada yaşayan hayvanlar da unutulmadı, yoğun kar yağışı olan bölgelerde mama bırakıldı.

Doğada yaşayan hayvanlar da unutulmadı, yoğun kar yağışı olan bölgelerde mama bırakıldı.

Kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığı dağlık bölgeye yonca ve saman balyaları sevk edildi.

BURDUR – Burdur’da hafta içi yoğun kar yağışının olduğu yüksek kesimlerde vahşi hayvanlar için yem doğaya bırakıldı.

Burdur’da 3 gün süren yağışlı havanın ardından kış şartları daha da sertleşti. Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, yüksek kesimlerde yağan kar sonrası doğada yaşayan hayvanların yiyecek bulmakta zorlanmaması için önlem aldı. Ekipler, soğuk havanın da etkisiyle Kestel Dağı’nın eteklerinde bulunan Aziziye Köyü ve Rahmet Köyü yaylalarına yiyecek bıraktı.

Arazi araçlarıyla karlı ve çamurlu yolları aşarak vahşi hayvanların yardımına koşmaya çalışan ekipler, yaz kış fark etmeksizin vahşi yaşamı korumaya çalışıyor. Her bölgenin biyolojik yapısının farklı olması ve Kestel Dağı’nın pınarlarında tavşan, kuş, sincap, tilki gibi hayvanların yaşaması nedeniyle buğday, arpa gibi yem bırakan gruplar yonca, saman balyası gibi yem bıraktıkları söylenmiştir. Bucak ilçesinin ormanlık alanlarında dağ keçileri yaşadığı için bu bölgelerde. .

Kış boyu beslenmeye devam edecek olan Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, doğada yaşayan hayvanların açlık çekmemesi ve rahat bir kış geçirmeleri için tüm imkanlarını seferber edeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu