Haber

Filipinler’de Dokusuri Tayfunu 1 kişiyi öldürdü

Filipinler Ulusal Afet Dairesi, ülkeyi yağmur ve şiddetli rüzgarlarla vuran Doxuri Tayfunu nedeniyle an itibariyle en az bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Filipinler Ulusal Afet Riskini Azaltma ve Yönetimi Konseyi (NDRRMC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ön soruşturmalara göre ölen kişinin Metro Manila’nın doğusundaki bir eyaleti sular altında bıraktığını söyledi. Filipinler’in Luzon adasında ve iç kesimlerinde tayfunun yol açtığı kazalarda en az iki kişi yaralandı.

Doxuri Tayfunu, Luzon adasının iç kesimlerinde ve Filipinler’de sekiz bölgeyi etkiledi. NDRRMC, yerinden edilmiş yaklaşık 9.000 kişinin 107 tahliye merkezinde kaldığını kaydetti.

Konsey, yedi ilçede en az 46 yol ve üç köprünün selden etkilendiğini söyledi. Denizlerin dalgalı olması nedeniyle ülkede birçok limanda binlerce kişi mahsur kaldı.

Filipinler Atmosfer, Jeofizik ve Astronomi Hizmetleri İdaresi, Doxuri Tayfunu’nun Çarşamba günü gün doğumundan önce Filipinler’in kuzeyindeki Cagayan eyaletindeki Fuga adasına karaya ulaştığını söyledi.

Filipinler’i bu yıl etkisi altına alan 5. kasırga, daha önce süper tayfun olan Salı gecesi itibarıyla tayfun kategorisine girdi.

Filipinler, özellikle Pasifik Ateş Çemberi ve Pasifik tayfun kuşağındaki konumu nedeniyle dünyada afetlere en çok maruz kalan ülkelerden biridir. Bu takımadalar, her yıl bazıları şiddetli ve yıkıcı olan ortalama 20 tayfundan muzdariptir.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Manila’dan bildiriyor.

(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu