Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten yabancı yatırımcıya kararlılık mesajı

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından X hesabı üzerinden yabancı yatırımcılara ilk mesajını iletti.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Mehmet Şimşek, İngilizce olarak yaptığı paylaşımda yapısal reform vurgusu yaparak Türkiye ekonomisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artırma konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in X hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“Yerel seçimleri geride bırakırken, makroekonomik istikrarın sağlanması ve sürdürülmesi konusundaki kararlılığımız her zamankinden daha güçlüdür. Eylül 2023’te açıklanan Orta Vadeli Programı uygulamak için dört yıl boyunca önümüzde net bir yol var. Programın sahipliğinin güçlü olmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir.

Fiyat istikrarının sağlanması en önemli önceliğimizdir. Sıkı para ve gelirler politikalarına ek olarak, mali disiplini yeniden tesis etmek ve Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele çabalarını desteklemek için harcama kontrolüne öncelik vereceğiz.

Ayrıca Türk ekonomisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artırmaya yardımcı olacak yapısal reformları uygulamaya kararlıyız. Bunun bir maraton olduğunun farkındayız ve bu maratonu kararlılık ve azimle koşacağız.”

Yerel seçimlerin ardından yabancı kuruluşların ilk değerlendirmeleri nasıl oldu?

Goldman Sachs, seçim sonrası yayımladığı ilk değerlendirmesinde Türk lirası için olumlu bir performans beklediğini ifade etti. Türkiye’deki yerel seçimlerin büyük ölçüde sorunsuz gerçekleşmesi ve mevcut ekonomi politikalarına devam edileceği mesajının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağının öngörüldüğü belirtildi.

Raporda, ayrıca yıl başından bu yana devam eden sermaye çıkışları ve seçim kaynaklı belirsizlik üzerinde de durulurken bu durumunda TCMB rezervlerinde ciddi kayıplara neden olduğu hatırlatıldı. Ancak banka analistleri, mevcut politikaların kararlı şekilde sürdürülmesi durumunda önümüzdeki dönemlerde sermaye girişinin yeniden başlayabileceği öngörüsüne sahip.

Goldman Sachs’ın ardından Deutsche Bank da seçim sonrası TL’nin durumunu değerlendiren diğer bir finans kuruluşu oldu.

Deutsche Bank, seçim sonrası dönemde yerel ve döviz cinsinden TL varlıklarının performans göstermesi için daha fazla alan öngördüklerini söyledi. Deutsche Bank yetkilileri de enflasyonu kontrol altına almak için mevcut ekonomik politikaların kararlı şekilde sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu