Haber

Hollanda ve BM’den Bangladeş’teki Arakanlı mültecilere 7,5 milyon dolarlık destek

Hollanda’nın Dakka Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Bangladeş’in Cox’s Bazar kentindeki Arakanlı Müslüman mültecileri ve ev sahibi toplulukları desteklemek için 7,5 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Bangladeş’in başşehri Dakka’da, Hollanda’nın Bangladeş Büyükelçi Yardımcısı Thijs Woudstra ve IOM Bangladeş yetkilisi Fathima Nusrath Ghazzali tarafından imzalandı.

Ghazzali, hususa ait yaptığı açıklamada, “Arakanlı Müslümanlar, sınırlı fırsatlar ve karmaşık zorluklarla dolu kalabalık kamplarda yaşıyor. Ev sahibi topluluklar da sınırlı kaynaklar, kısıtlı pazar erişimi, sınırlı istihdam fırsatları, yetersiz altyapı ve tekrarlayan çevresel şoklar dahil artan sorunlarla karşı karşıya.” sözlerini kullandı.

“Çevreyi Geri Kazanma ve Arakanlı Mültecilerin ile Cox’s Bazar’daki Ev Sahibi Toplulukların Dirençliliğini Güçlendirme” projesi çerçevesinde yapılan 7,5 milyon dolarlık muahede ile 196 bin 463 Arakanlı mültecinin destekleneceği ve 18 bin mülteciye eğitimli toplum gönüllüleri tarafından meslek dışı psikososyal danışmanlık sağlanacağı bildirildi.

Açıklamada, mültecilerin heyelan ve sellere karşı savunmasız olduklarına dikkat çekilerek, “Bu nedenle proje, ruh sağlığı ve psikososyal desteği, afet riski azaltma faaliyetlerine entegre etmeyi amaçlamaktadır.” sözüne yer verildi.

Doğal afetlere ve iklim değişikliğinin tesirlerine açık durumdaki Cox’s Bazar bölgesi, Ağustos 2017’den sonra Myanmar’daki baskı ve zulümden kaçan yaklaşık bir milyon Arakanlı Müslüman mülteciye konut sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu