Ekonomi

İngiltere’de küçük işletmelerin finansman sorunu alarm veriyor

İngiltere’de enflasyonda görülen rekor düzeyler ve yaklaşan resesyon tehlikesi sebebiyle birçok İngiliz küçük işletme banka finansmanı bulmakta zorlanıyor.

İngiliz meyve yetiştiricisi Hall Hunter da İngiltere’de finansman bulmakta zorlanan binlerce işletmeden biri. Şirketin yönetici ortaklarından olan Harry Hall, Reuters’a verdiği röportajda, yüksek borçlanma maliyetleri sebebiyle bankalardan finansman bulamadığını söyledi. “Muhtemelen banka ben olacağım” diyen Hall, iki yıl sürmesi beklenen sakinlik ortamında şahsî servetinin muhtemelen bir kısmını işletmesi için kullanacağını belirtti.

İngiliz Merkez Bankası’nın (BoE) geçen ay yayınladığı bir ankete nazaran, borç verenler, yıllık cirosu 1 milyon sterlinin altında olan küçük işletmelere verilen kredi arzının bu yılın son üç ayında yüzde 10,9 oranında düşmesini bekliyor.

Ekonomistler, kredi teminindeki bu durumun İngiliz hükümeti üzerinde baskı oluşturduğu görüşünde. Eski İngiltere Başbakanı Lizz Truss’ın vergi artışından vazgeçmesinin akabinde yeni Başbakan Rishi Sunak ve Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın yeni iktisat planında nasıl bir adım atacağı merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu