Haber

Kanada’daki Orman Yangınlarından Çıkan Dumanlar ABD’nin Güneyine Yöneldi

YENİ Hafta başından bu yana ABD’nin kuzeydoğu bölgesini etkisi altına alan Kanada’daki orman yangınlarından çıkan dumanlar, rüzgarın etkisiyle ülkenin güneyine yöneldi.

Hayatın olumsuz etkilendiği New York ve Washington DC’de hava kalitesi normale dönmeye başladı.

Düşük hava kalitesi seviyesinin son iki günde sağlık için tehlikeli olan 300 düzeyine ulaştığı New York’ta göstergeler bugün itibarıyla ilk kez 54’e geriledi.

Duman artık ABD’nin St. Louis ve Lousville gibi büyük şehirlerde yaşayanların uyarıldığı belirtildi.

Ulusal Hava Durumu Servisi yaptığı açıklamada, sisin kuzeydoğu, orta Atlantik, Ohio Vadisi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batı bölgelerine rüzgarlarla taşınmaya devam edeceğini, ancak hafta sonu bir miktar rahatlama beklendiğini söyledi.

Bugün New York’ta normal seviyeye yaklaşan hava kalitesine rağmen yetkililer özellikle solunum yolu hastalığı olanlara mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyor.

Belediye ve devlet okullarındaki tüm açık hava etkinlikleri bugün için iptal edilmiş olsa da hava kalitesinin normale dönmeye devam etmesi halinde hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılması bekleniyor.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, Pazar günü New York’ta yapılacak “Porto Riko Yürüyüşü” için “Hava izin verirse geçit törenine katılmak için sabırsızlanıyorum” dedi. söz konusu.

Yangından çıkan duman hayatı olumsuz etkiledi.

Adams, Kanada’daki orman yangınlarının dumanı nedeniyle hava kalitesinin “çok sağlıksız” seviyelere düşmesinin ardından New Yorklulara dışarı çıkmamalarını ve çıkanların maske kullanmalarını tavsiye etti.

Düşen hava kalitesi nedeniyle milyonlarca kişinin maruz kalabileceği risk uyarıları yapılırken, New York, New Jersey ve başkent Washington DC’nin de aralarında bulunduğu birçok eyalet ve bölgede okullarda öğrenciler için ders dışı etkinlikler iptal edildi.

Şehrin üzerine düşen dumanın görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle New York ve New Jersey’e yapılan bazı uçuşlar da ertelendi.

ABD Başkanı Joe Biden, Mayıs ayından bu yana devam eden orman yangınlarını kontrol altına almak için Kanada’ya 600’den fazla itfaiyecinin gönderildiğini duyurdu.

Prestijiyle dikkat çeken Kanada’da halen 400’den fazla orman yangınının sürdüğü, bunların yarısının kontrolden çıktığı belirtiliyor.

Orman yangınlarının atmosfere değerli kirleticiler saldığı ve çıkan dumanın akciğerlere girerek astım ve bronşit gibi sağlık sorunlarına neden olan PM2.5 adı verilen ince parçacıklar içerdiği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu