Haber

Kartal’da yıkım kararı alınan binalarda ‘asbest’ denetimi

Kartal’da yıkım kararı alınan binalarda ‘asbest’ denetimi

İSTANBUL – Kartal’da riskli binaların deprem dönüşüm çalışmalarıyla yenilenerek yaklaşık 90 bin kişinin deprem riskinden korunmasının önünü açan Kartal Belediyesi, yıkılacak binalarda halk sağlığını korumak amacıyla asbest kontrol çalışmaları düzenliyor deprem dönüşümü nedeniyle. Uzman ekipler tarafından yapılan kontrollerde şu ana kadar yaklaşık 600 ton asbestli alan tespit edildi.

“Asbest içeren alanlar ortadan kaldırılmadan yıkıma izin verilmiyor”

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kontrollerde sarsma dönüşümü kapsamında yıkılacak yapılarda uzman ekipler tarafından numune alınarak asbest içeren alanlar belirleniyor. Uzman ekipler, numune çalışmaları, yapıların yıkım kararı; beton, sıvı, boya, zemin ve çatı kaplama, kazan dairesi.

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, lisanslı firmaların kontrol raporları çerçevesinde bina içindeki asbestli alanlar kaldırılmadan yıkım işleminin yapılmasına izin vermiyor. Yapılan kontroller sayesinde kanserojen etkisiyle birçok hastalığa neden olan asbestli minarenin halk sağlığını tehdit etmesi engelleniyor.

“600 ton asbest denetimi”

Kartal Belediyesi, asbest kontrollerinin yasallaştığı 2018 yılından bu yana yaklaşık 1500 binada 600 tona yakın asbest içeren alan tespit etti. Riskli yapıların yıkımı, halk sağlığına zarar vermemek adına asbest içeren alanların tasfiyesi ile gerçekleşti. Öte yandan uzmanlar, lifli yapısıyla havada uzun süre kalabilen bir mineral olan asbestin; Akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserleri ve asbest gibi ölümcül hastalıklara neden olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu