Ekonomi

Petrol fiyatları üretim kesintisi beklentileriyle yükseliyor

Piyasa katılımcılarının büyük üreticilerin bu Pazar günü yapılacak toplantıda üretim kesintilerini sürdüreceği beklentisiyle petrol fiyatları bugün hafif bir artış yaşadı. Bu beklenti, en yoğun yaz talebi sezonunun başlangıcına işaret eden yakıt tüketiminde beklenen artışla aynı zamana denk geliyor.

Temmuz teslim Brent tipi ham petrol 27 sentlik bir artışla varil başına 84,49 dolara ulaşırken, aynı ay teslim ABD West Texas Intermediate vadeli kontratları 35 sentlik bir artışla 80,18 dolara yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil müttefiklerinin, şu anda günde yaklaşık 2,2 milyon varil olan gönüllü üretim kesintilerine devam etmesi bekleniyor.

Pazartesi günü gerçekleşen Anma Günü tatili, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde en yoğun talep sezonunun başlangıcına işaret ediyor. Tüketimin artacağı öngörüldüğünden, üretim kesintilerinin devam etmesinin fiyatları desteklemesi muhtemeldir.

ANZ Bank’ta kıdemli emtia stratejisti olan Daniel Hynes, Anma Günü döneminde yüksek sayıda ABD tatil seyahatine işaret eden ilk verilerin yanı sıra güçlü hava yolculuğu rakamlarının sürüş sezonuna güçlü bir başlangıç yapıldığına işaret ettiğini belirtti.

Petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskıya ek olarak, Gazze Şeridi’nde artan askeri hareketlilik, kritik bir petrol tedarik bölgesi olan Orta Doğu’da çatışmaların tırmanabileceğine dair endişeleri arttırdı.

Yatırımcılar ayrıca Anma Günü tatili nedeniyle bugüne ertelenen Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıklayacağı ABD ham petrol stok verilerini de yakından takip ediyor. İlk beklentiler ABD ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre yaklaşık 1,9 milyon varil azalacağı yönünde.

Piyasa duyarlılığını daha da etkileyen yatırımcılar, Federal Rezerv faiz oranı hareketlerine ilişkin beklentileri etkileyebilecek ABD enflasyon verilerini bekliyor. Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan Nisan ayı çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi raporunun bu hafta içinde açıklanması ve aylık bazda sabit kalması bekleniyor. Politika yapıcılar kalıcı enflasyonist baskıları değerlendirirken, potansiyel faiz indirimlerinin zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu