Haber

Rusya ile esir takasında serbest kalan Griner, Phoenix Mercury ile anlaşma imzaladı

Rusya ile yapılan esir takasının ardından serbest kalan Amerikalı basketbolcu Brittney Griner, Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) takımlarından Phoenix Mercury’ye transfer oldu.

Phoenix Mercury’den yapılan açıklamada, 32 yaşındaki Griner’ın bir yıllık sözleşme imzaladığı belirtildi.

Kulübün genel menajeri Jim Pitman, Griner’ın takıma katılmasından çok memnun olduğunu belirtti. “Bizim için harika bir gün. Brittney Griner’ı aramızdan ayrıldığından beri her gün özledik. Performansı bizim için sorun olmayacak. Sahada ve soyunmada. Odasında bulunması, bu organizasyona katılımı bizim için önemli.” bizim için en önemli faktörler. Yuvana hoş geldin.” sözlerini kullandı.

Rusya’da uyuşturucudan tutuklandı ve takas için ABD’ye getirildi

Kariyerinde 8 kez WBNA All-Star seçilen ve iki kez Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu kazanan Griner, daha önce forma giydiği Phoenix Mercury’de 2014 yılında WNBA şampiyonluğuna ulaştı.

Griner’in hayatı, 4 FIBA ​​Kadınlar Avrupa Ligi ve 3 Rusya ligi kupası kazandığı Rusya’nın UMMC Ekaterinburg grubunda göreve başlayınca değişti.

Geçen yıl 17 Şubat’ta Moskova’nın Sheremetyevo Havalimanı’nda yapılan aramada eşyaları arasında esrar yağı içeren elektronik sigara kutuları bulunduğu için tutuklanan Griner, 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Washington ile Moskova arasındaki ilişkilerin hassas olduğu bir dönemde gerçekleşen tutuklama, uluslararası kamuoyunda uzun süre gündemde kaldı. İki ülke arasında yapılan müzakereler sonucunda tutuklu Rus silah tüccarı Viktor Bout ile yapılan takas sonucunda Griner 9 Aralık’ta ABD’ye getirildi.

gulyalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu