Ekonomi

Türk-Rus ortak projesi Akkuyu Nükleer Santrali açıldı

Investing.com – Akkuyu Nükleer Santraline İlk Yakıt Getirme Töreni Gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin video konferansla katıldı.

Bugün rahatsızlığı nedeniyle gerçekleştirilen Akkuyu Santrali’nin açılışına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantıyla katılan Erdoğan, Türkiye’nin 60 yıllık bir gecikmenin ardından nükleer enerji ülkeleri ligine yükseldiğini söyledi.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin milli bütçeye yük getirmeyen bir finansman modeliyle hayata geçirildiğini belirten Erdoğan, santralin Rusya ile Türkiye arasındaki en büyük ortak yatırım olduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu’nun nükleer enerjiyi yeşil enerji olarak kabul ederek tereddütleri ortadan kaldırdığını belirten Cumhurbaşkanı Akkuyu ve Türkiye’yi bu gelişmenin modülü haline getirdiklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Elektrik Santrali’nin Türk – Rusya tarihinin en büyük ortak projesi olduğunu ve bu projenin iki ülke komşuluk ilişkilerine katkı sağlayacağını söyledi.

Putin, iki ülke pazarlarında daha aktif olabilmek için teşviklerin artacağını da belirterek, uçuş sayılarını artırma kararı aldıklarını da belirtti.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu