Haber

Ulu Önder Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt’ta törenlerle anıldı.

Trabzon’da 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda düzenlenen törende Vali Aziz Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ataman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Atatürk’ün ebediyete indiği saatler 09.05’i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu.

Şeref kitabını imzalayan Vali Yıldırım, Atatürk’ün insanlığa ve mazlum milletlere örnek olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Hayatını şanlı milletine adadın. Asil Türk milletinin onurlu yürüyüşünün en büyük yol göstericisi oldun. Kurtuluş Savaşı ile yeniden ve güçlenerek tarih sahnesine çıkan milletimiz, bütün gücünü gösterdi. Dünyaya bağımsızlığını ilelebet yaşatma azmi ve kararlılığı sizler sayesindedir. Milletinize olan sonsuz inancınız ve inancınızla tarihe girdiniz.” İz bırakan bir komutan ve başkan oldunuz. Yüzüncü yılına onur ve güvenle ulaştığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatma kararlılığımız ve hedef olarak belirlediğiniz ülkemizi muasır medeniyetlerin üstüne çıkarma yolculuğumuz kararlılıkla ve gayretle devam etmektedir. Aramızdan ayrılışının 85’inci yılında seni rahmet ve minnetle anıyoruz. Senin ruhun. Allah razı olsun.” dedi.

Anma programı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde devam etti.

Ordu

Ordu’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, kurum ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende protokol üyelerinin anıta çelenk sunması, siren sesiyle saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Bu sırada trafikte araç kullanan bazı sürücüler de araçlarından inerek saygı duruşuna eşlik etti.

giresun

Giresun’da anma programı Valilik binası önünde gerçekleştirildi.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saat 09.05’te siren sesi, İstiklal Marşı söylenmesi ve Türk bayrağının çekilip yarıya indirilmesiyle bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Anma etkinliği Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde devam etti.

Rize’de

Rize’de anma töreni Valilik binası önünde düzenlendi.

Vali İhsan Selim Baydaş ve Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Bilsel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saat 09.05’te sirenin çalmasıyla bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Türk bayrağı önce göndere çekildi, ardından yarıya indirildi.

Anma etkinlikleri kapsamında İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde “Atatürk’ün Fotoğrafları” başlıklı fotoğraf standı açıldı.

Artvin

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının yıl dönümünde Artvin’de anma töreni düzenlendi.

Vali Cengiz Ünsal, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mesut Demiray ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Buradaki törenin ardından Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi.

Gümüşhane

Gümüşhane’de anma töreni Hükümet Konağı önünde yapıldı.

Vali Alper Tanrısever ve Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Ulutaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Gümüşhane Kültür Merkezi’nde devam eden programda Dumlupınar Ortaokulu, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından çeşitli sunumlar yapıldı.

Bayburt

Bayburt’ta anma programı Saray Bahçesi’nde düzenlendi.

Tören, Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saat 09.05’te sirenlerin çalınmasıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Bayburt Üniversitesi’nde düzenlenen programla anma etkinlikleri tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu