Ekonomi

Yabancılar TCMB’den ne bekliyor?

Bloomberg HT’ye konuk olan Aberdeen Standard Kıdemli Yatırım Yöneticisi James Athey ve Intouch Capital Markets Kıdemli Döviz Analisti Piotr Matys, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini değerlendirdi.

Aberdeen Standard’ın Kıdemli Yatırım Yöneticisi James Athey, yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni ekonomik yönetimin değerli bir parçası olduğunu belirterek, “Bu ismi çok güvenilir görüyorlar.”

“Hala istenilen adımların atılmadığını duyuyoruz” diyen Athey, faiz oranlarının en az yüzde 25 olması gerektiğini, artışların beklentiler doğrultusunda olduğunu sözlerine ekledi. altında kaldığını söyledi. Türkiye’de reel faizin hala ekside olduğunu vurgulayan Athey, “Burada hala istikrar yok. Hükümetten daha fazla adım bekliyoruz” dedi.

Önümüzdeki Mart ayında yerel seçimlerin olduğunu hatırlatan Athey, “Hükümet burada çok sıkılaştırıcı adımlar atarak ve büyümeyi zorlaştırarak seçimleri tehlikeye atmak istemeyecektir. Buradaki şüphelerin giderilmesi gerekiyor. Yabancı yatırımcılar ancak bu şekilde Türk varlıklarına yönelebilir.” sözlerini kullandı.

Matys: TCMB faiz artırımlarıyla doğru bir adım attı

Intouch Capital Markets Kıdemli Döviz Analisti Piotr Matys, Türkiye’deki yeni ekonomi yönetimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Genel seçimlerin ardından bir ‘dönüşüm’ yaşadıklarını ifade eden Matys, ortodoks politikaların benimsendiğini ve TCMB’nin tedbir alarak faiz oranlarını artırdığını söyledi. “Bu artış yeterli olmadı. Sıkılaştırma adımları hayal kırıklığı yarattı” diyen Matys, ancak TCMB’nin faiz artırımıyla doğru bir adım attığını vurguladı. Matys, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şu anda yatırımcılara büyük güven vermeye çalışıyor. Umarız yapısal sorunlar da ön plana çıkar. Türkiye’de ekonomi politikaları doğru yönde ilerliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu