Teknoloji

GeForce RTX 4080 GPU, İçerik Üreticiler İçin 1.6 Kat Performans Artırıyor

İçerik oluşturucular artık GeForce RTX 4080 GPU’sunu ASUS, Colorful, Gainward, Galaxy, GIGABYTE, INNO3D, MSI, PNY ve ZOTAC üzere önde gelen ekli kart sağlayıcılarından yahut dünya genelindeki sistem entegrasyon ve heyetim sağlayıcılarından edinebilecek.

Mevcut yaratıcı uygulama özelliklerini geliştirmek, tekrar eden vazifeleri azaltmak ve yaratıcı vazifeleri hızlandırmak için Kasım Stüdyo Şoförü indirilmeye hazır.

Hızlının da Ötesinde — GeForce RTX 4080 GPU Türkiye’de Satışa Sunuldu

Yeni GeForce RTX 4080 GPU, 12K’ya kadar RAW video dosyalarını veya büyük 3D sahneleri düzenlemek için üçüncü nesil RT Çekirdekleri, dördüncü nesil Tensör Çekirdekleri, sekizinci nesil çift AV1 kodlayıcılar ve bol miktarda 16 GB bellek sayesinde GeForce RTX 3080 Ti GPU’ya kıyasla 1,6 kata kadar büyük bir performans artışı sağlıyor.

3D sanatkarlar artık proxyler olmadan gerçek vakitli olarak 3D sahneler oluştururken yanlışsız ve gerçekçi aydınlatma, fizik ve materyallerle çalışabiliyor. Artık NVIDIA Omniverse beta sürümünde mevcut olan DLSS 3, ek kareler oluşturmak ve saniye başına kare sayısını (FPS) değerli ölçüde artırmak için RTX Tensör Çekirdeklerini ve yeni Optik Akış Hızlandırıcıyı kullanıyor. Bu sayede görüş alanında düzgünlük artırılıyor. Unity ve Unreal Engine 5, yakın bir vakit sonra DLSS 3 ile güncellenmiş sürümleri yayınlayacak.

Video ve canlı yayın platformlarındaki yaratıcı iş akışları, 40 artırılmış kodlama verimliliğiyle, daha yüksek çözünürlüklerin ve daha net manzara kalitesinin kilidini açan yeni AV1 kodlayıcı tarafından da hızlandırılıyor. AV1, Voukoder eklentisi aracılığıyla OBS Studio, DaVinci Resolve ve Adobe Premiere Pro’ya entegre ediliyor.

Yeni çift kodlayıcılar, GeForce Experience ve OBS Studio aracılığıyla gerçek zamanlı olarak 60 FPS’de 8K çözünürlüğe kadar çekim yapıyor ve video dışa aktarma sürelerini neredeyse yarıya indiriyor. Popüler video düzenleme uygulamaları, Adobe Premiere Pro (popüler Voukoder eklentisi aracılığıyla) ve Çin’in en güzel görüntü düzenleme uygulaması olan Jianying Pro dahil olmak üzere bu ayarı aktifleştirmek için güncellemeler yayınladı. Blackmagic Design’dan DaVinci Resolve ve MAGİX Vegas Pro da bu hafta çift kodlayıcı takviyesi ekledi.

Yapay zeka imaj oluşturucuları, yeni düzenleme araçları ve Photoshop ve Premiere Pro üzere Adobe uygulamaları dahil olmak üzere son teknoloji yapay zeka tahlilleri, içerik oluşturucularını bir sonraki düzeye taşıyor. İçerik üreticiler süratli bir halde beyin fırtınası yapabilirken, gelişmiş efektleri kolaylıkla uygulayabiliyor ve sıkıcı, tekrarlayan vazifeleri ortadan kaldırılıyor. GeForce RTX 40 Serisi GPU’larda bulunan Dördüncü Kuşak Tensör Çekirdekleri, evvelki jenerasyona kıyasla performansta 2 kata kadar artış sağlayarak tüm bu yapay zeka araçlarının hızlanmasına yardımcı oluyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu