Yaşam

Türk sinemasının bilge yönetmeni: Ahmet Uluçay

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik köyünde 2 Aralık 1954 yılında dünyaya gelen ödüllü çoban, ilkokulu bitirdikten sonra bir süre çobanlık yaptı. müdürve senarist Ahmet Uluçayİnşaat personelliği, kamyon şoförlüğü, hamallık ve kümescilik gibi çeşitli işlerde çalıştı.

Köyüne gelen gezici bir sinema grubu sayesinde sinemayla tanışan Uluçay, 12 yaşındayken arkadaşı İsmail Memnun ile sinema makinesi yaptı.

Topladığı birbirinden kopuk sinema kesitleriyle köy halkına küçük gösterimler yapan Uluçay, arkadaşları İsmail Memnun ve Şerif Akarsu ile birlikte. “Tepecik Köyü Dostları Sinema Topluluğu”o kurdu.

Bilge yönetmen Ahmet Uluçay’ın hayatını konu alan belgesel TRT2 kanalında yayınlandı. Yayınlanan belgeselde kendisini tanıyanların sözleri Ahmet Uluçay’ın hayatını insanlara aktardı.

köyde yaşayan müdür

Usta yönetmen sinemanın yanı sıra edebiyatla da ilgileniyordu. Tavşanlı’da yerel bir gazetede de yazılar yazan yönetmen Uluçay, 1978’de tek sayı çıkan bir edebiyat dergisi çıkardı. Uluçay, ömrünün son günlerine kadar yaşadığı Tepecik köyünde, “Şair Ahmed”aradı.

sinema dünyasında “köylü yönetmen”Uluçay olarak bilinen Ben köy muhtarı değilim, köy muhtarıyım.tanıttı.

Filmlerini zor şartlar altında çekti.

Filmlerini zor kurallar altında çeken yönetmen Uluçay, çeşitli işletmelerde iflas ettikten sonra başarıyı sinemada buldu.

İlk kısa filmi Ahmet Uluçay “Optik Düşler”1993’te aldığı eski bir fotoğraf makinesiyle i’yi çekti. “Değneklerden Kanat Yapmak”, “Köyümüzün Ortasında Sinema”, “Minyatür Evrende Rüya”, “Denizin Dibindeki İnci”, “Epilektik Film”, “Özellikli Resim”, “Şeytan çıkarma”ve “Kaza”adlı filmlere imza atan Uluçay, yaptığı çalışmalarla birçok önemli ödüle layık görüldü.

“Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapıyoruz”

İlk uzun metrajlı filmini 2002 yılında çeken ünlü yönetmen, “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapıyoruz”İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü, San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde Özel Komite Ödülü, Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Ödülü, 7. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Sinematografi ve Karadeniz Sinema Festivali’nde En İyi Kurgu, En İyi Yönetmen ve En İyi İlk Film ödüllerini aldı.

26 Kasım 2004 tarihinde seyirciyle buluşan sinema dili, doğal anlatım tekniği ve amatör oyuncuların başarısı ile Türkiye’de ve dünyada ilgiyle karşılandı.

Köyden kasabaya çıraklık yapmak için giden iki gencin sinema tutkusunu konu alan, başrollerini İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz ve Boncuk Yılmaz’ın paylaştığı sinemanın aldığı ödül sayısı 40’a ulaştı.

Sinema bilgesi: Ahmet Ulucay

Uluçay, 2007 yılında başladığı Bozkırda Deniz Kabuğu adlı filme sağlık sorunları nedeniyle devam edemedi.

55 yaşında vefat etti

Beyin tümörü teşhisi konulduğu hastanede tedavi gördüğü sırada zatürreye yakalanan iki çocuk babası Uluçay, 30 Kasım 2009 tarihinde 55 yaşında vefat etti.

Uluçay, “Bozkırda Deniz Kabuğu”, “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapıyoruz”, “Şeytan”, “Özellikli Resim”, “Epileptik”, “Denizin Dibindeki İnci”, “Minyatür Evrende Rüya”, “Köyümüzün Orta Yeri”, “Optik Düşler”, Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak filmlere damgasını vurmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu